Filografi malzemeleri nerede bulunur? Filografi Eğitimi nerede, nasıl, kimlere verilir?

Filografi Sanatı Nedir? Filografi ne işimize yarar, faydaları nelerdir? Filografi Eğitimi nerede, nasıl, kimlere verilir? Filografi malzemeleri nerede bulunur?

Filografi ahşap bir zemin üzerine çakılmış çiviler arasından teller geçirilerek örgü teknikleri kullanılarak çeşitli desenler meydan getirilmesi sanatına filografi sanatı denir.  Bu sanat Orta Doğu’da doğmuş batıya ve uzak doğuya yayılmıştır.

Filografi ne işimize yarar, faydaları nelerdir

Filografi sanatını icra ederken insanda stres yönünden stresi azaltan hatta yok eden özelliği bulunmaktadır. Filografi’de kullanılan malzemeler olarak da düşündüğümüzde maliyeti en az sanatlardan olduğu söylenebilir. Yani herkesin yapabileceği sanat, sadece biraz özveri, biraz istek, biraz sonucundaki oluşacak güzelliği düşünüp, biraz sabır gerekiyor, Atalarımız sabır acıdır ancak meyvesi tatlıdır diyorlar, gerçekten de filografi tablolarına baktığımızda insanın ruhundan gelen gönlünden elen duygularını nakşettiği görülmektedir.

Filografi Eğitimi nerede, nasıl, kimlere verilir

Filografi çivi, tel ve ipliğin ana madde olarak kullanıldığı el sanatlarıdır, Filografi sanatının eğitimleri ücretsiz olarak Ankara’da Keçiören Belediyesine bağlı olarak Meslek edindirme kurslarında 7’den 70’e yaş şartı aranmaksızın verilmektedir, Kurslara gidenlerin stresi azalttığı, ebru, hat sanatları ile de bağlantısı olduğunu gördüklerini söylemektedirler.

Filografi malzemeleri nerede bulunur.

Çiviler kesiti 08 mm ile 20 mm ebatlarında yani 08 mm kalınlığında 2 cm uzunluğunda başsız çivi olarak tabir edilen çiviler kullanılmaktadır,

Teller olarak ise 030 mm kesitinde emaye ile renklendirilmiş, emaye kaplı renkli bakır teller veya alüminyum alaşımlı teller kullanılmaktadır,

İpler ise nakış iplerin tamamı filografi çalışmalarında kullanılır. Bu malzemeleri her yerde bulabilirsiniz.

Filografi yaparken nelere dikkat edilir

Filografi sanatçısı önce zihninde ne yapacağı ile ilgili resimleri, motifleri tasarlıyor. Bunu ebru sanatındaki gibi düşünebiliriz, daha sonra bu motifleri canlandırmak için tahta panolar üzerine bildiğimiz çivileri belli bir düzene göre çakıyoruz. Bu çiviler boyanıp verniklendikten sonra, çivilerin arasından çeşitli renklerde iplikler sıkıca geçirilerek önceden tasarlanmış motifler ortaya çıkarıyoruz. Ancak bu iplik geçirme işlemi rastgele olmuyor bir ustalık gerektiriyor. Öyle rasgele bütün çivilerden aynı şekilde iplikleri geçirirsek hiçbir şey elde edemeyiz. Ayrıca bu ipliklerin hem sağlam hem kolay temizlenebilir olması ve hem de temizleme esnasında renklerinin solmaması sonucun güzelliği için önemlidir, yani çok hassas davranmamız gerekir, gönlümüzden gelen nakışları ilmek ilmek panoya işliyoruz.

Gerek tahta panonun ve gerekse kullanılacak ipliklerin rengi önceden sanatçı tarafından tasarlanmalıdır. Seçilen renklerin hem birbirine uyumlu olması hem de motifi ortaya çıkaracak şekilde olması gerekiyor. Yani ne renkler birbiri arasında boğulacak ne de çok fazla zıt renkler kullanılarak insan gözü rahatsız edilecek duruma gelecek. Burada bütün iş sanatçının yaratıcı yeteneğine ve ustalığına kalıyor. Tabii ki yetişkin yaparak öğrenir. Yaşayarak öğrenir, yaptıkça yeni yeni ürünler ortaya koydukça insanın hayalleri de gelişecek yapılan ürünlerde devasa güzelliğe erecek.

Günümüzde neden pek tanınmamaktadır?

Günümüzde tanınmamasının ön önemli nedeni bu sanatın yapılışının çok zor olması, sabır gerektirmesi nedeni ile çok yayılmamaktadır, dolayısıyla uygulanma fırsatı çok bulmamıştır. Tüm dünyada unutulmak üzeredir. Günümüzde bu sanatın devam etmesine katkı sağlayan filografi ustaları bu sanatın insanın ruhunu dinlendirici özelliğinin bulunduğunu, olumlu psikolojik etkilerinden dolayı Avrupa’da, Amerika’da evlerde de verildiğini söylüyor.

Be Sociable, Share!


, , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu yazı 04 Ağustos 2012 tarihinde tarafından, Eğitim kategorisi altında yayınlandı. Konu takibici için RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.